ّ
خانه » اخبار » امروز بیشترین چیزی که احتیاج داریم، «کلمه» است / ارزش خبری رسانه‌‎ها در درگیری است نه نفع ملی

امروز بیشترین چیزی که احتیاج داریم، «کلمه» است / ارزش خبری رسانه‌‎ها در درگیری است نه نفع ملی
وبلاگ

وحید جلیلی با حضور در دوره تابستانی مدرسه عمار تولید «کلمه» را به عنوان بیشترین نیاز امروز جامعه قلمداد کرد و تأکید کرد: کلمه به معنای گفتمان، زاویه دید و تفکر است که پرچم عدالتخواهی باید در دست کارخانه تولید «کلمه» باشد.

وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول در این سازمان با بیان اینکه قرآن به عنوان یک کتاب معجزه پیامبر اسلام (ص) اظهار داشت: همین کتاب ما را به نحوهای مختلف دعوت به گفتگو، تفکر و  نوشتن کرده است.
وی در ادامه گفت: قرآن ما را حتی تشویق به روایت دراماتیک کرده و اسلام دوگانه عمل و حرف زدن را قبول ندارد، قرآن حتی جاهایی گفتن را شجاعت می ‌‎داند و بارها امر به گفتن می‌‎کند، این نوع گفتن در قرآن نوعی عمل است و بالا بردن پرچم الهی است که باید به عرصه اجتماعی هم کشیده شود، به این معنا که گفتمان خود را فریاد بزنیم.
وحید جلیلی در ادامه با بیان اینکه اهمیت گفتن، تبیین و تفکر را می توان در عملکرد امام خمینی نسبت به انقلاب اسلامی هم دید افزود: بسیاری از کسانی که با پهلوی در افتادند به خاطر کتاب‌‎های ایشان بود، قیام امام خمینی قیام با “کلمه” بود که کم کم برکت پیدا کردتا به اوج و پیروزی رسید.
قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی در ادامه بحث خود در دوره تابستانی مدرسه علوم انسانی عمار وظیفه شرعی، قرآنی همه کسانی که در جبهه انقلاب اسلامی حضور دارند را تولید کلمه دانست و تاکید کرد ” ما امروز بیشتر از همه چیز کلمه کم داریم.”
وحید جلیلی نقض موجود در سازمان صداوسیما را نیز در همین کمبود داشتن کلمه به معنای گفتمان دانست و اضافه کرد: وقتی کلمه نداریم، امکانات برای شماست ولی در زمین کسان دیگری بازی می ‌‎کنیم و حتی با تخصیص بودجه‌‎های زیاد هم نمی‌‎توان کاری کرد.
وی در ادامه صحبت‌‎های خود با اشاره به سرمایه‌‎گذاری شدید دشمن در زمینه تولید محتوا و ایجاد کلمه گفت: امروز تنگه اُحد نظام همین بخش است هر روز با گزاره‌‎های فکری به ما حمله می‌‎شود، دشمن می‌‎خواهد ما داشته‌‎های خود را هم منکر شویم و باید در مقابل این ایستاد.

جلیلی در مورد اهمیت نقش دانشگاه و حوزه بر اتاق فکرها بیان داشت: اصلاح ناموازنه باید از فضای دانشگاه و حوزه باشد، اگر به اندازه ای تذکر ندادیم که باید و نرم‌‎افزار ما آلوده شد اتفاقات بدی می‌‎افتد و همه ما مسئول آن هستیم.

وحید جلیلی ادامه داد: جامعه نخبگانی همواره باید چشمش به جامعه باشد و واقعیت‌‎ها را ببیند تا بتواند بصیرت را در جامعه حفظ کند.
جلیلی با اشاره به برگزاری سیزدهمین نشست پاسداشت ادبیات مقاومت در مرکز همایش‌‎های بین‌‎المللی سازمن صدا و سیما به بهانه رونمایی ازکتاب مهاجر سرزمین آفتاب گفت: شاید اگر برای خیلی از ما انقلابی‌‎ها تعریف می‌‎کردند که یک خانم جوان ۲۱ ساله که به آیین بودا معتقد بود  مسلمان شده، به ایران مهاجرت کرده و مادر شهید شده‌‎است، خیلی از ما باور نمی‌‎کردیم اما این واقعیت دارد، در حالی که بخشی از کار هنرمندان در همه جهان رویا سازی است ما آنچه خود نیز داریم گاهی نمی‌‎بینیم، چرا که در فضایی از سیطره هستیم که عاجز از دیدن برترین داشته‌‎های خود هستیم. یک وقت یک چیزی را ندارید ولی دریغ‎ تلخ‌‎تر ندانستن قدر داشته‌‎ها است.
دشمنان امروز می‌‎خواهند ما داشته‌‎های خود را نداشته باشیم و حتی آن را به رسمیت نشناسیم مثلا می‌‎گویند: اربعین را نباید مناسک سازی کرد که مثلا از زوایه دید به عنوان داشته‌‎ها به آن نگاه نشود در حالی که وظیفه ماست ببینیم و روایت کنیم و با تولید کلمه به حرکت برسیم.

وی در ادامه گفت: سخت‌‎ترین کار دنیا دفاع از انقلاب اسلامی در مقابل حزب اللهی‌‎هاست. یکی از نیازهای امروز ما این است که نعمت‌‎های انقلاب اسلامی را بشناسیم. ما به افرادی نیاز داریم که متفاوت ببینند و اصل ماجرا این است که آدم‌‎هایی باشند که منفعل نشوند در بسیاری از رسانه‌‎های حتی انقلابی ما ارزش خبری در درگیری است نه نفع ملی که این نگاه باید اصلاح شود.
جلیلی در پایان ارائه خود در دوره تابستانه مدرسه علوم انسانی عمار به پرسش‌‎های شرکت کنندگان پاسخ داد و این دوره به پایان یافت.

دیدگاه شما

نظر شما پس از تایید مدیریت درج خواهد شد.

  • اطلاعات مطلب
  • تاریخ انتشار : 12 شهریور 1401
  • بازدید : 17 بازدید
  • تعداد نظرات : بدون نظر
  • نویسنده : روابط عمومی
  • دسته: اخبار
    preloader